Kilka porad na dobry początek

Nowy rok szkolny jest czasem na ogół wesołym, ale też niełatwym, wymagającym zrealizowania wielu zadań w krótkim okresie.
Aby uniknąć niepotrzebnych stresów warto się do niego odpowiednio przygotować.

Oto kilka rad, które pozwolą uczniom, rodzicom i nauczycielom na uniknięcie wielu problemów.

  • Żegnamy wakacyjne nocne sowy, witamy skowronki.

Wiadomo, trudno przyzwyczaić się do porannego wstawania, tak więc trening zacznijmy na kilka lub kilkanaście dni (dla tych najbardziej opornych) przed rozpoczęciem roku szkolnego. Warto wyznaczyć stałe godziny, na przykład: idziemy spać o godz. 22.00, wstajemy 6.45.

Pamiętajcie, że liczba spóźnień wpływa na ocenę z zachowania.

  • Zafunduj sobie i rodzicom bezstresowy poranek.

Zamiast z obłędem w oczach wyrzucać wszystko z szafy, szukać potrzebnego zeszytu, czy wkładać dwie inne skarpetki, przygotuj ubranie,  spakuj plecak wieczorem. Dla szczególnie roztargnionych nieoceniona będzie pomoc kogoś z rodziny, kto sprawdzi czy zamiast podręcznika do geografii nie wpakowaliśmy książki do gramatyki.

Pamiętajcie, że solidne wieczorne przygotowanie, to około 30 minut dodatkowego snu lub czas na zrobienie drugiego śniadania do szkoły,
a tym zachwycimy wszystkie mamy.

  • Śniadanie – obowiązkowo!

Jedząc poranne śniadanie dostarczamy naszym organizmom potrzebnej  energii, dzięki której nasz mózg może pracować na najwyższych obrotach.

Uwaga! Ważne jest również co jemy na śniadanie. Warto to planować w rodzinnym gronie.

  • Szkolne zakupy.

Przejrzyjcie rzeczy (przybory, zeszyty, ubrania, obuwie)
z poprzedniego  roku szkolnego. Zróbcie listę, co trzeba kupić, przedyskutujcie ją z rodzicami  i dopiero wtedy udajcie się na zakupy.

Pamiętajcie, dzięki temu zaoszczędzimy czas i nerwy swoje i rodziców.

  • Nasze miejsce do pacy.

Warto je wcześniej przygotować (odgruzować), czyli najpierw sprawić by  było zupełnie puste, a potem ustawić na biurku tylko te przedmioty, które posłużą nam do pracy np.: mały organizer biurowy, pojemnik na ołówki, długopisy, gumkę i linijkę. No, dla lepszego nastroju dozwolona jest jakaś mała maskotka. Przydatna jest też niewielka tablica korkowa, do której można przypinać karteczki
z ważnym zapiskami.



  • Dojazdy do szkoły.

Pamiętacie uczucie, kiedy zdyszani dobiegamy do przystanku i widzimy tył odjeżdżającego autobusu? W głowie mamy cały łańcuch konsekwencji: groźne spojrzenie pani otwierającej drzwi szkoły, kolejne spóźnienie w dzienniku, srogi wzrok nauczyciela, środek lekcji,
z której nic nie rozumiemy.

Dlatego warto zaplanować dojazd do szkoły, sprawdzić rozkład autobusów, omówić z rodzicami czas dojazdu i środek lokomocji.
Podobnie zaplanujmy powroty.



  • Logistyka jest ważna.

Od prawidłowej logistyki zależeć będzie na ile zrealizujemy swoje cele, potrzeby i zadania w nowym roku szkolnym.

Porozmawiajmy o tym z rodzicami. Ustalmy organizację zajęć dodatkowych, wspólnie ułóżmy ich grafik. Warto go zapisać i wywiesić
w widocznym dla całej rodziny miejscu.



  • Każdy z nas musi odpocząć.

To ważne jak pierwsze śniadanie. Jeśli połączymy dobre przygotowanie,  ustalenie priorytetów i systematyczną pracę w ciągu roku szkolnego, to czas na odpoczynek i dobrą zabawę na pewno się znajdzie, a czas spędzony w szkole przyniesie nam satysfakcję.



Wszystkim uczniom życzę udanych przygotowań i sukcesów w nowym roku szkolnym 2022/2023.

Pedagog Beata Książka



Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo ZawodoweWARSZTATY W CABRIDGE Aktualności Archiwum
error: Nie kopiuj !!