“Barwy dziecięcych losów. Mali bohaterowie lektur w kulturze i sztuce” – wyjście do muzeum

30 maja br. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedzili Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu. Celem tej wyprawy stała się ekspozycja prezentująca dziecięcych bohaterów nowel i powieści, poznawanych już w szkole, od wczesnych lat szkoły podstawowej do liceum włącznie.
Wystawa m. in. obrazuje wieś polską końca XIX w., czyli miejsce życia Janka Muzykanta z noweli Henryka Sienkiewicza, Antka – bohatera opisywanego przez Bolesława Prusa, czy małego Tadeusza z nowelki Elizy Orzeszkowej. Kolejną przestrzenią wystawienniczą jest klasa szkolna z przełomu XIX i XX w. a także odtworzenie kamienicy miejskiej z podwórkiem „studnią”, na którym umieszczona jest katarynka, czyli tytułowy instrument z nowelki Bolesława Prusa. Przypomniano także nowelę „Mendel Gdański” Marii Konopnickiej, której akcja także toczy się w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Dalej pokazane są już zupełnie inne czasy i przestrzenie. Niezwykle ważną i najbardziej kolorową częścią wystawy jest ta, poświęcona postaciom fantastycznym, czyli bohaterom bajkowym z „Alicji w krainie Czarów” Levisa Carrola, „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego  i „Opowieści z Narni” C.S. Lewisa .Tu pojawiają się bardzo atrakcyjne eksponaty, m.in. model samolotu z czasów II wojny światowej w skali 1: 16, strój pilota, stara zdobiona szafa, ruszający się lew, wielokolorowe i bardzo autentyczne lalki wyobrażające postaci Alicji, Kapelusznika, Królowej Kier i całej reszty bohaterów żyjących „po drugiej stronie lustra”. Tuż po wystawie uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których  wykonywali swojego ulubionego bohatera z różnego rodzaju materiałów.

Po więcej zdjęć zapraszamy do GALERII

Wszyscy z nas byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich o tym pamięta – ten cytat z „Małego Księcia wydaje się być znakomitą zapowiedzią i mottem wystawy.

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo ZawodoweWARSZTATY W CABRIDGE Aktualności Archiwum
error: Nie kopiuj !!