Anna Pawlak – w roku szkolnym 2016/17 uzyskała tytuł Wolontariusz Roku 2017.
Uczennica wykazała się ogromnym zaangażowaniem podczas realizacji programów: Akcja Zima 2017 oraz Pokolenia Senior i Wolontariusz – Skuteczna Profilaktyka.
Gramy dla Miłoszka
W niedzielę 5 marca uczniowie naszej szkoły: Natalia Zawadzka, Olga Lipińska, Martyna Molga, Aleksandra Flak wsparły akcję zbiórki na walkę Miłosza z chorobą aby jego dzieciństwo było choć trochę podobne do dzieciństwa innych dzieci.
Witajcie!
Mam na imię Miłoszek i mam 3 latka i od 1,5 roku żyje z wyrokiem SMA- rdzeniowy zanik mięśni.
To choroba genetyczna, nieuleczalna, postępująca i śmiertelna. W SMA obumierają neurony w rdzeniu kręgowym odpowiedzialne za prace mięśni całego ciała. Powoduje to stopniowe zanikanie Miłosza mięśni – najpierw kończyn dolnych, później górnych, a na końcu oddechowych.
Miłosz nie chodzi i nigdy nie chodził samodzielnie. Niestety od dłuższego czasu nie może się już podnieść do pozycji stojącej oraz bardzo dużo problemów sprawia mu podniesienie się do siadu.. Postawiony stoi ładnie i chętnie chodzi przy podparciu- co jest zasługą wielu godzin rehabilitacji..
Niestety NFZ nie refunduje takich wyjazdów. Koszty związane z powyższymi wyjazdami oraz codzienną rehabilitacją są ogromne. rodziców Miłosza nie stać nas na zapewnienie Miłoszkowi tak istotnych dla jego dalszego życia zabiegów.
Plan działalności wolontariatu „PODAJ DŁOŃ” na rok szkolny 2016/17
Udział naszych uczniów w projekcie stowarzyszenia IREiSO: Senior i wolontariusz – skuteczna profilaktyka.
Plan działalności wolontariatu „PODAJ DŁOŃ” na rok szkolny 2015/16
“Podaj dłoń” na święta 01.12.15r.
1 grudnia uczennice klasy 3 Ab de poprowadziły prezentacje na temat akcji charytatywnych w które włączyła się szkoła. Szczególnie teraz, przed świętami warto pamiętać o ludziach którzy chcą je spędzić godnie. Zuzia przybliżyła nam tematykę banków żywności oraz akcji zbierania produktów na rzecz rodzin najbiedniejszych. Uczennice opowiedziały również o akcji zbierania karmy i wszelkich akcesoriów dla radomskiego schroniska. Całość podsumował film o sytuacji psów i kotów w takich ośrodkach w okresie zimy. Serdecznie zachęcamy całą społeczność szkolną aby otworzyła serca zarówno na ludzi biednych jak i na zwierzaki. Dziękujemy również za dotychczasowe dary zgromadzone przez wolontariat szkolny.
Symfonia Serc naszych uczniów
24 września w Sali Koncertowej Urzędu Miasta odbył się koncert charytatywny zorganizowany przez radomski Oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, którego Prezesem jest Pani Eleonora Rosmańska.
W koncercie udział wzięli światowej sławy tenorzy: Dariusz Stachura i Tadeusz Szlenkier.
Imprezę poprowadził Tomasz Kammel. W przerwie odbyła się aukcja i sprzedaż torebek – niespodzianek na rzecz chorych na SM z regionu radomskiego.
Od kilku lat w stowarzyszeniu pracują uczniowie naszej szkoły Emilia Klochowicz i
Kacper Rosmański. Z pasją pełnią oni misję, której celem jest poprawa jakości życia osób ze stwardnieniem rozsianym. Zdanie „Człowiek to brzmi dumnie” z całą pewnością odnosi się do moich wychowanków. Emilka i Kacper to brzmi dumnie – to co robią bezinteresownie dla innych osób potrzebujących pomocy jest bardzo cenne i czyni ich wielkimi, młodymi patriotami i dobrymi ludźmi.
Wychowawczyni klasy 3Bb Izabela Szpak
Szkolenie dla uczniów z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej
W czerwcu 2015 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas I-III. Pokazy i ćwiczenia prowadzone były zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resyscutacji z wykorzystaniem fantomów. Warsztaty przeprowadziła pani Beata Bernat.
Uczniowie uczestniczący w warsztatach zdobyli niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą zasad bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej przytomnej oraz nieprzytomnej. Tematyka zajęć obejmowała także naukę sprawdzania funkcji życiowych, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej i resyscutację krążeniowo – oddechową. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość utrwalenia alarmowych numerów telefonów oraz poćwiczyć wzywanie pogotowia ratunkowego. Największą atrakcją dla uczniów były jednak ćwiczenia praktyczne czyli resuscytacja krążeniowo – oddechowa na szkolnych fantomach. Przeprowadzone zajęcia bardzo podobały się uczniom, o czym świadczyły gromkie brawa na zakończenie warsztatów.
Schronisko
Jak co roku nasz szkolny wolontariat „Podaj dłoń” przez cały okres nauki prowadził zbiórkę karmy i kocy dla zwierząt ze Schroniska dla zwierząt w Radomiu. Wolontariuszki: Julia Wiszniewska i Julia Marcinkiewicz przekazały zgromadzone rzeczy w dniu 24.06.2015r. Na zdjęciach poniżej mieszkańcy radomskiego schroniska i nasze wolontariuszki.
Plan działalności wolontariatu „PODAJ DŁOŃ”
1. Pomoc zwierzętom ze schroniska.
Do 5 grudnia odbędzie się zbiórka karmy dla zwierząt.
W schronisku zawsze potrzebne są:
• pożywienie (ryż, makaron, puszki i sucha karma)
• wyposażenie dla zwierząt: smycze, obroże, szelki
• miski dla psów, najlepiej metalowe gdyż nie pekają na mrozie. Naczynia z tworzyw sztucznych zużywają się dość szybko ponieważ psy częstokroć z nudów gryzą je i niszczą.
• niskie ale duże i ciężkie pojemniki na wodę. Są bardzo przydatne w czasie letnich upałów kiedy napoić trzeba kilkaset zwierząt.
• koce, ręczniki, materace i szmaty (ale nie pościel którą psy drą na kawałki a zawartość zapycha otwory odpływowe)
2. Współpraca z Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich.
Udział uczniów w akcji charytatywnej polegającej na zbiórce plastikowych nakrętek na rzecz niepełnosprawnych dzieci.
3. Pomoc dzieciom w ramach „Mikołajek”
4. Pomoc dziewczynce chorej na białaczkę.
Gdy spałem,
śniłem o radości.
Zbudzony patrzę, mogę służyć.
Gdy działam, służba jest radością.
”Sir Rabindranath Tagore, laureat literackiej nagrody Nobla
W S P Ó Ł P R A C A
KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI W RADOMIU
STRAŻ POŻARNA W RADOMIU
ZAKRES DZIAŁAŃ
-Dekoratorska i artystyczna
-Zbiórki charytatywne
-Pomocowa -pomoc dzieciom
-Wizyty w Szpitalu Specjalistycznym
-Projektowa
POMOC PRZEDMEDYCZNA
“Jesteśmy świadomi, że umiejętność udzielania pomocy osobom poszkodowanym może uratować życie!
Wiemy jak zachować się w przypadku utraty przytomności, jakie czynności podjąć, by nie wyrządzić poszkodowanym krzywdy pogłębiając nabyte urazy. Systematyczne warsztaty pierwszej pomocy pozwolą nam w sytuacji zagrożenia nieść pomoc innym”
Działalność SEKCJI to także organizowanie i udział w zbiórkach charytatywnych:
¯Miejskich: POMOC DZIECIOM = SZPITAL
¯Szkolnych: okazjonalne
¯Akcje: loterie, aukcje prac uczniów